Garážová vrata 

SEKČNÍ VÝSUVNÁ                                  STRANOVĚ POSUVNÁ

          

                      

KŘÍDLOVÁ                                            SEKČNÍ VÝSUVNÁ EVO

           

                               

VÝKLOPNÁ                                            ROLOVACÍ

garážová vrata výklopná winstall                    garážová vrata rolovací

      

 

 6 rad pro dokonalý vzhled garážových vrat

 

Garážová vrata jsou součástí rodinného domu a jejich vzhled tak může ovlivnit ráz celé budovy, proto je třeba věnovat výběru garážových vrat patřičnou pozornost i čas. Poradíme vám, na co se při výběru dekoru a prolisu garážových vrat zaměřit, abyste neudělali chybu a získali dokonalý design. Současný trh nabízí celou řadu možností řešení garážových vrat od jednobarevných v celé škále barevných odstínů přes dekory imitující dřevo až po vkusné dekorativní a funkční doplňky.

1. Garážová vrata by měla ladit se zbytkem domu

Prvním krokem při výběru správného designu je volba barvy. Je třeba si uvědomit, že plocha garáže tvoří největší část z otvorových výplní domu, proto by měla být v barevném souladu s ostatními prvky domu. Pokud si při volbě barvy garážových vrat nevíte rady, slaďte ji s barvou oken. Tato varianta je nejjednodušší a navíc bude dům působit celistvým dojmem. V případě, že máte bílá okna, můžete zvolit i garážová vrata v barvě bílé. Pokud jste vybrali okenní rámy s barevnou folií popřípadě s dekorem imitujícím dřevo, potom je nejvhodnější pořídit si i garážová vrata ve stejném dekoru.

„Nabídka dekorů imitujících dřevo, kterou poskytují výrobci garážových vrat, je dnes plně přizpůsobena paletě dekorů, v nichž jsou vyráběna okna a dveře. Každý zákazník tak má možnost absolutně sladit garážová vrata spolu s dekorem okenních rámů či vchodových dveří,“ .

Garážová vrata však nemusíte ladit výhradně s barvou oken, zapojte fantazii a vyberte vzhled, který ladí s fasádou, příjezdovou bránou nebo plotem.

2. V jednoduchosti je síla

Preferujete-li moderní mladistvý styl, sáhněte po garážových vratech v jedné barvě. Kromě tradiční bílé barvy působí velmi stylově a moderně také vrata v barvě kovu. Většina výrobců dnes nabízí i možnost výběru barvy ze vzorníku RAL. Paleta barev je tedy opravdu široká, můžete tedy vybírat od tlumených pastelových odstínů po extravagantní křiklavé barvy. Pokud ladíte barvu garážových vrat s fasádou, není vhodné použít stejný odstín. Vždy volte raději variantu tón v tónu. V případě, že chcete garážová vrata zdůraznit, potom se rozhodněte pro barvu o několik odstínů tmavší, než je fasáda. Světlejší tóny zase napomohou garáž potlačit.

3. Dekor dřeva je nadčasový

Nejste-li zastánci strohé elegance, kterou vynikají jednobarevná vrata, jistě si vyberete z široké škály dekorů dřeva. Na garážových vratech tradičně nejlépe vynikají dekory s imitací dřeva. Jedná se o povrchovou fólii s kresbou různých druhů dřev mořených do rozmanitých odstínů. Dnešní trh již nabízí možnost výběru od klasických dřev až po ta exotická. Vrata v dekoru dřeva působí přirozeným dojmem, navíc je tento motiv nadčasový.

„V českém prostředí dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější dekory zlatý dub, následuje mahagon, ořech nebo třešeň. K letošním hitům patří dekor winchester,“.

Mezi moderní trendy patří právě dekor jádrového dubu winchester a dále pak dekory siena rosso a siena noce, které jsou populární pro svou působivou kresbu a tlumené vybarvení.

4. Klíčem k úspěchu je kvalitní prolis

Nejdůležitějším krokem při výběru vzhledu garážových vrat je volba jemného a hrubého prolisu. Prolis vytváří strukturu vnějšího povrchu plechu vrat, čímž výrazně ovlivňuje celkový vzhled garáže. Výrobci nabízejí možnost výběru ze tří druhů jemných prolisů. První variantou je hladký plech bez prolisu, tedy bez jakékoliv struktury. Je sice elegantní, ale připravte se, že na něm bude vidět každý škrábanec a nečistota. Proto je vhodné hladký prolis zkombinovat s povrchovou fólií s designem dřeva, která skryje i případné menší poškození vrat. Další možností povrchové úpravy povrchu je prolis Woodgrain, který imituje strukturu dřeva a je tak ideální pro všechny barvy i dekory. V případě použití fólie s výraznou kresbou dřeva může dojít k překrývání vlisů dřeva s kresbou na fólii, což bude působit nepřirozeně. Z funkčního hlediska je však prolis Woodgrain nejideálnější variantou, protože jeho struktura maximálně zvyšuje mechanickou tuhost plechu a zároveň jeho odolnost proti poškrábání a je tak vhodný i do více namáhaných míst. Alternativou je prolis s názvem Stucco, který je charakteristický hustě a nepravidelně rozmístněnými výstupky. Tento typ úpravy vnějšího plechu garážových vrat byl původně vyvinut pro průmyslové účely, je tedy rovněž vysoce odolný proti poškození.

5. Vzhled garáže ovlivní hrubý prolis

Vzhled garáže můžete významně ovlivnit také výběrem hrubého prolisu, který rozčleňuje vnější plochu vrat. Stálicí na trhu s garážovými vraty je kazetový prolis, jenž vychází z původních dřevěných sekčních vrat. Plocha garážových vrat je tak rozčleněna do jednotlivých kazet. Dále můžete vybírat z několika typů lamel – podélných prolisů drážek ve tvaru písmene V. Lamely vkusně rozdělují jednolitou plochu vrat do podélných pásů. Klasické lamely mají prolisy drážek se vzájemným odstupem asi 10 centimetrů. Tento typ byl původně vyvinut pro průmyslová vrata, nyní je však hojně využívaný i u rodinných domků. Kromě klasických lamel je možné zvolit i široké lamely s větším odstupem mezi drážkami (až 25 centimetrů) či navíc variantu s širší drážkou. Nejžhavější novinkou na trhu je takzvaná mikrodrážka, kdy garážová vrata mohou svou strukturou připomínat valchu na praní. U tohoto druhu prolisu je povrch plechu prolisován množstvím po sobě jdoucích vlisů ve tvaru písmene V. Pokud jste zastánci jednoduchého designu, můžete samozřejmě zvolit vnější plech hladký, případně se strukturou Woodgrain, nebo Stucco bez jakéhokoliv hrubého prolisu. Vodorovné drážky na ploše vrat tak vytvoří pouze spoje mezi jednotlivými sekcemi.

6. Nebojte se využít vlastních představ

 

Máte již finální představu o vzhledu vašich garážových vrat, ale pořád vám k na nich něco schází? Vylaďte vrata pomocí doplňků a zajímavých detailů. Na dnešním trhu můžete vybírat z mnoha možností, ať už jsou to praktické kliky či madla nebo atraktivní okna nejrůznějších tvarů, která navíc do prostor garáže přivedou denní světlo.

„Stále populárnější se stává oživení garážových vrat pomocí dekorativních vzorů, které jsou vyřezávány laserovou technologií a aplikovány na jednotlivé sekce. Zákazníci mají možnost vybírat ze základních tvarů, nebo si mohou navrhnout vlastní dekoraci, díky které budou vrata jedinečným originálem přesně podlejejich vlastních představ,“.

stropní pohon SOMMER   pohon pro otočné brány winstall   pohon pro posuvné brány winstall

 

 

JEDINEČNÉ ROZŠÍŘENÍ IMITACÍ DŘEVA pro SEKČNÍ GARÁŽOVÁ VRATA

 

Mít okna, dveře i vrata ve stejném designu je snem téměř každého, kdo staví či opravuje rodinný dům.

MY HO UMÍME SPLNIT!

   

články

08.02.2010 20:24
Neodmyslitelnou součástí dnešního života je auto. Díky tomu je u nových rodinných domků úplnou samozřejmostí garáž nebo dvojgaráž. Jak takovou garáž uzavřít? Existuje několik různých typů garážových vrat. Nejjednodušší jsou výklopná, dalším typem jsou rolovací, ale díky svým vynikajícím technickým...