článek z časopisu

08.02.2010 20:24

Neodmyslitelnou součástí dnešního života je auto. Díky tomu je u nových rodinných domků úplnou samozřejmostí garáž nebo dvojgaráž. Jak takovou garáž uzavřít? Existuje několik různých typů garážových vrat. Nejjednodušší jsou výklopná, dalším typem jsou rolovací, ale díky svým vynikajícím technickým parametrům jsou nejrozšířenější sekční. 

 


Sekční vrata, oproti dříve jmenovaným jiným typům, mají nejen výborné tepelně izolační vlastnosti, ale i širokou škálu designu. Výborné tepelně izolační vlastnosti zajišťuje 4 cm tlustá vrstva tvrdé polyuretanové pěny. Její izolační vlastnosti výrazně předčí i známý polystyren. Oproti úzkým lamelám rolovacích vrat nabízí sekce vysoké 50 až 60 cm také dostatečnou plochu pro aplikaci různého designu. Rozličnost vzhledu se dosahuje jemným a hrubým tvarováním exteriérového plechu. Jemné tvarování je nejběžnější ve třech základních provedeních. Nejjednodušší je hladký plech. Tato varianta je sice elegantní, ale z praktického hlediska nejzranitelnější. Každý škrábanec a promáčklina je na něm vidět. Další možností je prolisování plechu drobnými rovnoměrně rozptýlenými výstupky STUCCO. Tato varianta výrazně zvyšuje tuhost a odolnost vnějšího plechu. Proto je toto provedení již dlouhodobě používáno především u průmyslových objektů. Občas je použito také u rodinných domků., avšak u těch na celé čáře stále vítězí design vlisu dřeva tzv. WOODGRAIN. Povrch plechu je prolisován do tvarů struktury dřeva, takže se na první pohled zdá, že vrata jsou skutečně dřevěná. 
Všechny uvedené jemné prolisy lze doplnit ještě hrubým prolisem rozčleňujícím plochu vrat na menší díly - například kazet nebo podélných lamel. Lamely pak mohou mít standardní výšku cca 10 cm (jako u rolovacích vrat) nebo cca 25 cm jako široké desky. Podélné drážky mohou být tenké nebo široké cca 1 cm. 
V poslední době stále více lidí dává přednost eleganci hladkých povrchů před praktičností WOODGRAINu. Do nejvyšší kategorie estetického vzhledu tak patří hladká vrata doplněná designovými nerezovými prvky popř. i atypickými okénky. Protože tato vrata se opravdu „dělají na míru přesně podle individuální objednávky“, může zde architekt nebo náročný investor skutečně popustit uzdu své fantazie. 

platí stejně pro sekční vrata klasicky výsuvná pod strop, jako pro vrata posuvná do boku podél zdi. Obě dvě varianty mají své přednosti a svá omezení. Sekční vrata obecně mají tu výhodu, že neomezují prostor v garáži ani před ní (jako např. vrata výklopná). Jak jsme již na začátku uvedli, nejrozšířenější jsou proto sekční vrata vysouvající se pod strop. Tato vrata však vždy potřebují dostatečné nadpraží nad otvorem (minimálně 11 cm pro vrata s pohonem). Pokud takový prostor chybí, nebo je pod stropem překážka bránící vysouvání vrat (např. překlad, potrubí apod.), přichází na řadu o něco dražší vrata posuvná do boku. Vyšší cena je snad jedinou nevýhodou této varianty. Přesto – a nebo právě proto - se posuvných vrat prodává jen asi 5 % z celkového počtu sekčních vrat. To je také důvod, proč se těmito vraty drtivá většina výrobců včetně renomovaných značek nezabývá.
Další důležitou avšak mnohdy opomíjenou součástí garážových vrat je pohon. Zcela standardní je tzv. stropní pohon. Na trhu najdete širokou nabídku pohonů různé kvality a různé ceny. Nejlevnější můžete najít i na pultech specializovaných supermarketů. Nedivte se však, když časem zjistíte, že kvalita opravdu odpovídá ceně. Proto je dobré i pohony nakupovat u profesionálních odborných firem. K dostání jsou dva typy stropních pohonů. Absolutní většina z nich má ocelovou zinkovanou kolejnici na jejímž konci je nasazen motor s řídící jednotkou, který přes řetěz pohybuje táhlem, připevněným k vratům. Jedinou výjimkou jsou pohony SOMMER. Zde je řetěz pevný, nepohyblivý, uložený v plastovém pouzdře. A to, co se pohybuje s vraty, je přímo motor. Toto unikátní řešení přináší mnoho výhod - především tichý chod a nepředstavitelnou trvanlivost.